Mathias om sin undervisning og sine fag.
”Jeg har været i musik hele mit liv. Stort set alle de voksne er eller var formidlere indenfor musik, bevægelse og generelt ”den umålelige dannelse” som de kalder den. Når man blev 8 blev alle os børn tvunget til at starte på et valgfrit instrument – hvis vi ikke havde lyst til at fortsætte efter 2 år blev det betragtet som et ærligt forsøg og så snakkede vi ikke mere om det. Jeg startede til klaver og har ikke set mig tilbage siden. Det skulle være mere, højere, flere instrumenter og gerne så mange genre som muligt.
Nu har jeg spillet musik de sidste 30 år og levet af det siden jeg blev færdig på Det Jyske Musikkonservatorie i Aarhus i 2014. Jeg KAN ikke lade være og vil gå langt for at give nye elever muligheden for at få den samme oplevelse og glæde ved at starte til musik.
Jeg har ikke årelang undervisningserfaring, men har mødt stort set alle typer underviser på alle de forskellige instrumenter jeg har studeret, så jeg har opbygget et stort kendskab af tilgange og metoder jeg kan bruge til alle de fantastisk forskellige elever og personligheder man møder indenfor dette fag. Musik er fedt man!”
Baggrund
Mathias har en bachelor i RM fra Det Jyske Musikkonservatorie i Aarhus med tangenter som hovedinstrument.
Han gik på MGK i Holstebro som bassist og ellers haft mange muligheder og roller i musik som janitshar i et symfoniorkester, percussionist i Nissum Seminaries Big Band i 8. klasse, i marimbaorkester, i rockbands, funkorkestre og utallige kor.
Mathias har undervist i klaver, trommer, sammenspil og bass rundt om i landet og haft sammenspilshold på blandt andet og Struer Musikskole, Silkeborg Højskole + Det Jyske Musikkonservatories egen årlige stævneuge. Derudover en masse år med børn og unge som pædagogmedhjælper samt fodbold- gymnastik- og springtræner.
Derudover har han siden konservatoriet turnéret Danmark og resten af verden rundt med artister som Christopher, NOAH, Skinz, Stine Bramsen, Måns Zelmerlöv, Bye Bye Brenda, Annika Aakjær, Melvin Kakooza’s Show og ellers spillet en masse shows som afløser med artister som Clara, Andreas Odbjerg, Erica Jane, Hjalmer, Lis Sørensen, Griffy, Turboweekend, Ida Corr, Mags, Lina Rafn m.fl.